Fact sheets

Fact sheets are two-page abstracts highlighting the main data contained in the ABCD guidelines.They are intended for use by veterinary practitioners for quick and easy reference during vaccination consultations or telephone queries. Each fact sheet (one per pathogen) has two pages and is illustrated to help the veterinarian explain to the cat owner the main points regarding disease prevention and management.

Ogólne

Przetoczenie krwi u kotów

Przetoczenie krwi może uratować życie kota, ale może także zakazić biorcę groźnymi zarazkami.

 

 

 

 

 

 

Mięsaki kotów w miejscach iniekcji

Mięsaki poiniekcyjne kotów, choć bardzo rzadkie (1-4 na 10 000 szczepionych kotów), uchodzą za najgroźniejszą niepożądaną reakcję poszczepienną u tego gatunku.

 

 

 

 

 

Wirusowe

Co to jest panleukopenia kotów?

Wirus panleukopenii kotów (FPV) zakaża wszystkie kotowate oraz szopy pracze, norki i lisy

 

 

 

 

 

 

Co to jest herpeswirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych kotów?

Jest to choroba spowodowana przez herpeswirus kotów (feline herpesvirus, FHV), który występuje na całym świecie, także u kotów nieudomowionych.

 

 

 

 

 

 

Co to jest kaliciwirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych kotów ?

Jest spowodowane bardzo zaraźliwym kalciwirusem kotów (feline calicivirus, FCV), szeroko rozpowszechnionym wśród kotowatych, zwłaszcza w dużych skupiskach.

 

 

 

 

 

 

PL_FIP_Zakazne_zapalenie_otrzewnej_kotow

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (ang. FIP) jest wywoływane przez koronawirus kotów (FCoV).

 

 

 

 

 

 

Co to jest zakażenie wirusem białaczki kotów?

Wirus białaczki kotów (feline leukaemia virus, FeLV) jest retrowirusem, który może powodować immunosupresję, niedokrwistość i/lub chłoniaki.

 

 

 

 

 

 

Co to jest zakażenie wirusem niedoboru immunologicznego kotów?

Po raz pierwszy wyizolowany w 1986 roku wirus niedoboru immunologicznego kotów (feline immunodeficiency virus, FIV) jest retrowirusem blisko spokrewnionym z wirusem HIV. Większość kotowatych jest podatna na FIV, ale nie zakaża on ludzi.

 

 

 

 

 

Co to jest wścieklizna?

Wirus wścieklizny, wraz z lyssawirusami nietoperzy europejskich (EBLV 1 i 2), należy do rodzaju Lyssavirus, rodzina Rhabdoviridae. Coraz więcej wskazuje na to, że lyssawirusy mogą krążyć wśród nietoperzy bezobjawowo.

 

 

 

 
 

Zakażenie wirusem ospy krów u kotów

Wirus ospy krów, którego rezerwuarem są gryzonie, może także w polskich warunkach zakażać koty i ludzi.

 

 

 

 

 

Bakteryjne

Co to jest chlamydioza kotów?

Chlamydia felis jest główną przyczyną ostrych lub przewlekłych zapaleń spojówek kotów, szczególnie w hodowlach i innych skupiskach. Choć jest jedno doniesienie o zachorowaniu człowieka, ryzyko zakażenia ludzi praktycznie nie istnieje.

 

 

 

 

 

 

Co to jest bartonelloza kotów?

Większość kotów zakażonych Bartonella henselae nie wykazuje objawów chorobowych, ale bakteria ta powoduje u ludzi tzw. chorobę kociego pazura (zoonoza).

 

 

 

 

 

 

Co to jest Bordetella bronchiseptica?

Bordetella bronchiseptica (Bb) jest Gram-ujemną bakterią, która kolonizuje drogi oddechowe ssaków.

 

 

 

 

 

 

Co to jest leptospiroza?

Leptospira spp. to ruchliwe bakterie mogące zakazić wiele gatunków ssaków z ludźmi włącznie. Jest to więc zoonoza (u ludzi nazywana chorobą Weila).

 

 

 

 

 

 

Co to są mykobakteriozy kotów?

Rozróżniamy 3 grupy zakażeń Mycobacterium spp. u kotów: gruźlicę (wywołaną przez M. bovis, M. microti i rzadko M. tuberculosis.), zespół trądu kociego (wywołany przez M. lepraemurium) i zakażenia prątkami atypowymi (nie-gruźliczymi). Ryzyko infekcji ludzi od kota jest bardzo małe.

 

 

 

 

Grzybicze

Co to jest dermatofitoza kotów?

Ta powierzchowna, zaraźliwa choroba skóry jest najczęstszą grzybicą kotów. W skupiskach, zwłaszcza przy niskiej higienie, może występować stacjonarnie i jest tam bardzo trudna do wyeliminowania.

 

 

 

 

 

 

Kryptokokoza w kotów

Kryptokokoza, choć występuje rzadko, jest najczęstszą uogólnioną grzybicą narządową kotów.

 

 

 

 

 

 

Pierwotniacze

Co to jest giardioza kotów?

Giardia lamblia jest bytującym w jelicie cienkim pierwotniakiem, ale jego znaczenie jako przyczyny biegunek kotów nie jest jasne. Bytuje on u wielu gatunków, też u człowieka, ale nie ma dowodów na zarażanie się ludzi od kotów.

 

 

 

 

 

Co to jest toksoplazmoza kotów?

Tylko koty są żywicielem ostatecznym Toxoplasma gondii, to znaczy że wydalają z kałem sporozoity (przez 10-14 dni) zagrażające także ludziom. Jednak jest wysoce nieprawdopodobne, że serodotatni kot wydala oocysty, bo nim pojawią się przeciwciała, wydalanie zwykle się kończy.

 

 

 

 

 

Co to jest leiszmanioza kotów?

Leishmania sp. to pierwotniaki przenoszone prze owady na wiele kręgowców z ludźmi włącznie. Występuje w tropikach oraz rejonach subtropikalnych i koty bywały tam spontanicznie zarażone tymi samymi leiszmaniami, co psy i ludzie.

 

 

 

 

 

Co to jest babeszjoza?

Jest to przenoszona przez stawonogi choroba wywołana przez pierwotniaka Babesia spp., powszechnie na świecie pasożytującego w erytrocytach ssaków

 

 

 

 

 

Robaczyce

Robaczyce pluc u kotów

Nicienie płucne kotów, roznoszone przez mięczaki, ale niekiedy także i gryzonie, płazy, gady oraz ptaki, mogą prowadzić do ciężkich objawów oddechowych i krążeniowych.

 

 

 

 

 

Schematy ABCD

Postępowanie przy kaliciwirozie w skupisku kotów

Schemat ten może ułatwić lekarzowi wskazanie obszarów wymagających poprawy w skupisku kotów w sytuacji wybuchu kaliciwirozy.

 

 

 

 

 

 

Schemat ABCD do rozpoznawania infekcji FeLV

 

Back to Top